11 sierpnia 2023

Najczęstsze urazy sportowe różnych części ciała

Świadomość i troska o własne ciało jest na zdecydowanie wyższym poziomie, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Nie da się ukryć, że ze względu na siedzący tryb życia i pracę zdalną, sporo osób ma dość duży problem przy uprawianiu jakiegokolwiek sportu. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ich unikać oraz jak możemy przeciwdziałać w takich sytuacjach.

 

Spis treści:

 

  • Najczęstsze urazy sportowe kończyn dolnych
  • Najczęstsze urazy w sporcie – reakcja łańcuchowa
  • Profilaktyka na pierwszym miejscu

 

Najczęstsze urazy sportowe kończyn dolnych

 

W zdecydowaniej większości sportów mamy do czynienia z wykorzystywaniem naszych nóg. Bieganie, zmiana kierunków, stabilizacja – to wszystko obciąża nasze dolne kończyny. Nie da się ukryć, że przy obecnym trybie życia wielu osób rzadko kiedy są one w stu procentach przygotowane do wysiłku. W efekcie niezwykle często mamy do czynienia ze skręceniami kostki. Nie da się jednoznacznie określić, czy taki uraz jest poważny. Czasami kończy się na chwilowym bólu, innym razem może wystąpić problem z torebką stawową. Zazwyczaj zdecydowanie poważniejszym aspektem są jednak problemy ze stawem kolanowym. Najczęstsze urazy sportowe występują właśnie w okolicach stawu kolanowego.

 

Najczęstsze urazy w sporcie – reakcja łańcuchowa

 

W wielu przypadkach najczęstsze urazy w sporcie biorą się z siedzącego trybu życia. Zdecydowana większość z nas, ze względu na błędne przyzwyczajenie, siedzi w sposób nieprawidłowy. W ten sposób bardzo mocno obciążane są odcinki krzyżowe oraz lędźwiowe, znajdujące się w dolnej części naszych pleców. Warto o nie zadbać, na przykład poprzez zainwestowanie w odpowiedni fotel do pracy przed komputerem.

 

Profilaktyka na pierwszym miejscu

 

W jaki sposób możemy zapobiegać urazom w sporcie? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trzy aspekty:

  • świadomość własnych możliwości – często kontuzje biorą się z przeciążenia organizmu, wynikającego na przykład ze zbyt ambitnego planu na trening biegowy.
  • brak przygotowania – przed każdą aktywnością fizyczną powinniśmy poświęcić przynajmniej kilkanaście minut na rozgrzewkę dynamiczną oraz statyczną; przygotowane do wysiłku mięśnie oraz stawy z całą pewnością będą bardziej stabilne. Warto także zwrócić uwagę na rozciąganie oraz rolowanie jako sam trening, takie ćwiczenia można przeprowadzić w domu.
  • wizyta u specjalisty – ze względu na wzrost świadomości pacjentów, coraz większą popularnością cieszy się fizjoterapia sportowa. Wrocław jest jednym z wielu miast na mapie Polski, w którym możemy dostrzec osoby regularnie uczęszczające do profesjonalistów, także w ramach profilaktyki.

 

 

 

Godziny otwarcia

Marta Kaszubowska - ZnanyLekarz.pl
Radosław Brusiłowicz - ZnanyLekarz.pl

Kontakt

 

Telefon: 607 561 153

email:

fizjoterapiabrusilowicz@gmail.com

adres:

ul. Plac Staszica 12

Wrocław 50-223

 

 

Wizyty domowe

 

W ofercie posiadam wizyty w miejscu zamieszkania Pacjenta. Wymagają one wcześniejszego ustalenia dogodnego dla obu stron terminu.

 

 

Słownik pojęć

Gabinet

 

Poniedziałek - Piątek

12:00 - 19:00

 

Sobota, Niedziela i Święta

Nieczynne