10 marca 2023

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Wiele kobiet skorzystało z niej aby pomóc sobie z takimi problemami jak nietrzymanie moczu czy ból podczas współżycia. Niestety nadal wiele kobiet zwleka z zapisaniem się na terapię. Może to wynikać z tego, że problemy te są postrzegane jako wstydliwe. Dla niektórych osób to nadal temat tabu. Dodatkowo wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej często związana jest ze stresem bo pacjentki nie wiedzą czego się spodziewać. Tym artykułem chciałabym wyjaśnić Ci jak to wygląda i tym samym zachęcić Cię do skorzystania z takiej wizyty jeżeli tego potrzebujesz. 

 

 

  1. Wywiad z pacjentką u fizjoteraputy uroginekologicznego.

  2. Badanie w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznego.

  3. Badanie uroginekologiczne pacjentki.

  4. Jak wygląda terapia uroginekologiczna?

  5. Zalecenia fizjoterapeuty uroginekologicznego.  

 

 

Wywiad z pacjentką u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

 

Na początku wizyty przeprowadzę z Tobą wywiad. Wypytam o aktualny problem oraz inne, mogące być z nim powiązane. Interesować mnie będzie również Twoje dotychczasowe leczenie więc jeżeli ją posiadasz, zabierz ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą tego problemu. 

 

Badanie w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej

 

Badanie zacznę od obserwacji Twojej postawy. W tym celu poproszę cię o rozebranie się do bielizny lub przebranie się w strój sportowy jeżeli to będzie dla Ciebie bardziej komfortowe. Poproszę Cię o wykonanie kilku ruchów w celu oceny zakresów ruchomości. Następnie wykonam kilka testów diagnostycznych, które umożliwą mi znalezienie przyczyny twoich dolegliwości. 

 

Badanie uroginekologiczne pacjentki

 

Ta część wizyty często jest dla kobiet stresująca. Chciałabym abyś wiedziała, że będę starała się postępować tak abyś czuła się komfortowo. Na początku wytłumaczę Ci jak będzie wyglądać badanie. Pamiętaj, że nie jest ono obowiązkowe. Jeżeli nie chcesz abyśmy je przeprowadziły na tej lub na żadnej z wizyt, nie musimy tego robić. Jeżeli się na nie zdecydujesz to w każdym momencie możesz je przerwać. 

 

Badanie wykonuję jednym palcem. Sprawdzę jak wygląda napięcie mięśniowe, poproszę Cię o wykonanie kilku czynności (oddech, kaszel, parcie, napięcie mięśni). Dzięki czemu będę w stanie określić przyczynę problemu. Np. to, że Twoje nietrzymanie moczu wynika z za małeś siły mięśni dna miednicy. 

Dzięki informacjom zebranym w badaniu jestem w stanie dobrać dla Ciebie najlepszą terapię i zalecenia. 

 

Jak wygląda terapia uroginekologiczna?

 

To jak będzie wyglądała terapia zależy od Twojego aktualnego problemu oraz tego czego dowiemy się podczas badania i wywiadu. 

W terapii uroginekologicznej bardzo mocno skupiamy się nauce prawidłowego napięcia i rozluźnienia mięśni dna miednicy. Jeżeli mięśnie będą wymagały rozluźnienia to zastosuję takie techniki, które pomogą nam to uzyskać. Gdy głównym celem będzie wzmocnienie mięśni przejdziemy do ćwiczeń. 

Wszystkie ćwiczenia są dobierane indywidualnie.

 

Zalecenia fizjoterapeuty uroginekologicznego.   

 

To co robimy na terapii jest ważne. Jednak pamiętaj, że bardzo dużą rolę w terapii odgrywa Twoja praca własna. Dostaniesz ode mnie zalecenia dotyczące codziennych czynności, czego unikać, co robić oraz odpowiednio dostosowany do Ciebie zestaw ćwiczeń. Połączenie fizjoterapii w gabinecie oraz pracy w domu umożliwi nam uzyskanie najlepszych efektów w terapii. 

Wszystko co dzieje się w trakcie fizjoterapii uroginekologicznej jest dobierane pod potrzeby pacjentki. Tak, aby czuła się komfortowo a wyniki terapii były najlepsze.

 

+48 607 561 153

LUB ZADZWOŃ DO NAS:

UMÓW WIZYTĘ DO RADKA

©2023 Fizjoterapia Brusiłowicz

Plac Staszica 12, 50-223 Wrocław / NIP: 8992640763 / tel.: +48 607 561 153/ e-mail: fizjoterapiabrusilowicz@gmail.com