17 lutego 2023

Rola fizjoterapii po urazach sportowych

W ostatnim czasie coraz więcej ludzi, którzy chcą prowadzić zdrowy tryb życia, decyduje się na uprawianie sportu. Jak wiadomo oprócz swoich korzyści zdrowotnych takich jak poprawa sprawności i elastyczności ciała, zwiększenie sprawności mózgu i redukcji stresu, wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji i urazów. Warto wtedy skorzystać z pomocy fizjoterapii, która jest kluczowym elementem powrotu do pełni zdrowia.

 

Spis treści:

  • Czym jest fizjoterapia po urazach sportowych?
  • Rola fizjoterapii po urazach sportowych
  • Przebieg rehabilitacji po urazach sportowych
  • Fizjoterapeuta sportowy

 

Czym jest fizjoterapia po urazach sportowych?

 

Na obrażenia są narażeni zarówno amatorzy, jak i zawodowi sportowcy. Niezwykle pomocna wtedy jest fizjoterapia po urazach sportowych, która zapewnia opiekę, wspomaga regenerację uszkodzonych partii ciała, a także powrót do pełnej sprawności.

 

Rola fizjoterapii po urazach sportowych

 

Fizjoterapia to profilaktyka, ale także pomoc w leczeniu doznanych urazów. Dzięki zastosowaniu różnych technik fizjoterapeutycznych możliwe jest zwiększenie siły mięśniowej i poprawa wydolności. Zapewnia to poprawę stanu zdrowia, podniesienie sprawności fizycznej i dodatkowo przyczynia się do sukcesów i rozwoju kariery zawodowej. Fizjoterapia wspomaga także sportowców, którzy z powodu różnych schorzeń i urazów przerwali treningi sportowe. Poprzez wykorzystanie kinezyterapii oraz masażu leczniczego poprawi kondycję, poszerzy zakres ruchu, skoryguje nieprawidłowe schematy ruchowe, a także zwiększy wydolność układu krążeniowo – oddechowego.

 

Przebieg rehabilitacji po urazach sportowych

 

Niezwykle ważne jest wprowadzenie rehabilitacji bezpośrednio po doznanym urazie, czy też operacji. Na samym początku ćwiczenia mają na celu uzyskanie pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu kontuzjowanego miejsca. Dopiero gdy pacjent jest w stanie wykonywać bez problemu i bólu codzienne czynności, może powoli powracać do swojej aktywności sportowej. Należy pamiętać, że na tym etapie rehabilitacja po urazach sportowych nie może obciążać uszkodzonego miejsca. Ma ona na celu jedynie zwiększenie i utrzymanie ogólnej sprawności ruchowej. Gdy chora część ciała jest już w pełni wyleczona, można wdrożyć trening usprawniający ruchy dla danej dyscypliny sportowej.

 

Fizjoterapeuta sportowy

 

Kiedy pacjent powróci do uprawiania sportu, rehabilitacja przybiera formę pełnego programu treningowego, który zapobiega powstawaniu urazów i wzmacnia organizm. Odpowiednim dobraniem i stworzeniem takiego planu ćwiczeń zajmuje się fizjoterapeuta sportowy we Wrocławiu.

 

 

+48 607 561 153

LUB ZADZWOŃ DO NAS:

UMÓW WIZYTĘ DO RADKA

©2023 Fizjoterapia Brusiłowicz

Plac Staszica 12, 50-223 Wrocław / NIP: 8992640763 / tel.: +48 607 561 153/ e-mail: fizjoterapiabrusilowicz@gmail.com