Kontuzja sportowa jest jedną z najczęstszych przyczyn odwiedzin w gabinecie fizjoterapeutycznym. Dlatego przybliżymy Wam temat fizjoterapii sportowej. Z jakimi kontuzjami należy udać się do fizjoterapeuty? W jaki sposób fizjoterapia wspiera regenerację złamaniach kości? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Rola fizjoterapii w aktywnym trybie życia
- Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty sportowego?
- Fizjoterapia a złamania kości
Rola fizjoterapii w aktywnym trybie życia
Regeneracja i leczenie kontuzji sportowych – to właśnie tego w największym uproszczeniu dotyczy fizjoterapia sportowa. Wrocław to miasto, którego mieszkańcy uwielbiają aktywny wypoczynek. Przemierzając tutejsze ulice, codziennie spotkamy osoby uprawiające sport – na przykład jogging, kolarstwo czy kalistenikę na siłowniach plenerowych. Oczywiście, sport to zdrowie, ale jego uprawianie zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji, a przy jej leczeniu niezbędne jest wsparcie fizjoterapeuty. Fizjoterapia sportowa skupia się na leczeniu i regeneracji urazów powstałych w trakcie lub wskutek uprawiania dyscyplin sportowych. Mogą być to na przykład:
- nadwyrężenia ścięgien,
- urazy kolan (np. zespół bólu rzepkowo-udowego),
- bóle kości,
- bóle stawów,
- zwichnięcia kostki.
Urazy te mogą powstać w wyniku jednorazowego incydentu, zbyt intensywnych treningów lub stale powtarzanych złych praktyk (na przykład niewłaściwie wykonywanych ćwiczeń).
Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty sportowego?
Tak naprawdę w każdej sytuacji, w której poczujemy ból kości lub stawów powinniśmy udać się do fizjoterapeuty. Lekceważenie nawet mało dokuczliwych, ale utrzymujących się przez dłuższy czas dolegliwości bólowych może prowadzić do pogłębienia się kontuzji. Wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym może pomóc zlokalizować źródło bólu, uśmierzyć ból oraz przyśpieszyć proces leczenia i regeneracji.
Fizjoterapia a złamania kości
Leczeniem złamanych kości zajmuje się ortopeda, jednak rola fizjoterapeuty w procesie powrotu do zdrowia po takim urazie jest bardzo ważna a czasami niezbędna. Złamaną kość trzeba unieruchomić w gipsie. Takie unieruchomienie skutkuje pogorszeniem kondycji mięśniowej wokół złamania. I tu rozpoczyna się rola fizjoterapeuty – celem fizjoterapii w przypadku złamania jest minimalizacja osłabienia kondycji mięśni. Kolejnym ważnym zastosowaniem fizjoterapii jest późniejsza regeneracja. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod terapeutycznych wchodzących w zakres fizjoterapii sportowiec może szybciej odzyskać dawną sprawność i wrócić do uprawiania ulubionej dyscypliny.