Zadzwoń

+48 607 561 153

Bóle barku, głowy, szyi spowodowane przewianiem a fizjoterapia

Terapia manualna
Bóle barku, głowy, szyi spowodowane przewianiem a fizjoterapia

Każdego z nas może to spotkać. Przewianie nie jest niczym przyjemnym. Na jego skutek doświadczamy różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Niektóre z nich mogą mocno dać nam się we znaki i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest przewianie, w jaki sytuacjach jesteśmy na nie narażeni, jakie są objawy przewiania barku, głowy czy szyi oraz jak sobie z nimi radzić. 

Czym jest przewianie?

Przewianie to potoczna nazwa stosowana w celu określenia zespołu objawów ze strony ciała, które występują na skutek działania na dany obszar strumienia zimnego powietrza. Zakres i nasilenie dolegliwości zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz stopnia ekspozycji ciała na zimny strumień powietrza. Najczęściej wyróżnia się m.in.:

  • przewianie barku;
  • przewianie głowy;
  • przewianie szyi;
  • przewianie karku;
  • przewianie kręgosłupa;
  • przewianie klatki piersiowej;
  • przewianie kolana;
  • itd. 

 

W dalszej części artykułu przedstawiono kluczowe informacje na temat postępowania w przypadku wystąpienia zespołu dolegliwości bólowych związanych z przewianiem, a także inne ważne informacje, które warto wiedzieć na ten temat. 

Kiedy wzrasta ryzyko przewiania?

Dolegliwości bólowe zwane przewianiem występują w sytuacji, gdy organizm narażony jest na oddziaływanie silnego strumienia zimnego powietrza. W związku z tym ryzyko ich wystąpienia wzrasta m.in. podczas korzystania z klimatyzowanych pomieszczeń (np.: jazda klimatyzowanym autem, praca w klimatyzowanym biurze, lot samolotem itd.). Ponadto silny strumień chłodnego powietrza może być związany z otworzeniem okna w środku transportu (samochód, autobus, pociąg) czy też z przeciągiem powodowanym otworzeniem okien/drzwi po przeciwległych stronach mieszkania lub domu. Czasem do przewiania dochodzi również podczas ekspozycji organizmu na silne wiatry, w tym np. w trakcie jesiennego spaceru. To przykładowe sytuacje, w których występuje przewianie. 

Niepokojące objawy przewiania 

U każdego objawy przewiania mogą być nieco inne. Oczywiście wiele zależy od tego, jaka część ciała była narażona na wpływ silnego strumienia chłodnego powietrza. Pod tym względem dolegliwości można podzielić na:

  • objawy przewiania szyi: sztywność mięśni szyi, ograniczona ruchomość, ból szyi promieniujący do rąk, skurcz mięśni szyi;
  • objawy przewiania karku: sztywność mięśni karku, ograniczona ruchomość, ból karku;
  • objawy przewiania głowy: silny i promieniujący ból głowy przypominający migrenę, 
  • objawy przewiania ucha: ból ucha, zatkane ucho, stan podgorączkowy, zaburzenia równowagi;
  • objawy przewiania klatki piersiowej: ból klatki piersiowej nasilający się przy zmianie pozycji, bóle kręgosłupa;
  • inne objawy przewiania: dolegliwości bólowe i ograniczona ruchomość w miejscu przewiania, ból twarzy, dziąseł i zębów itd. 

 

Tak naprawdę objawów może być sporo. Przede wszystkim obejmują one różnego rodzaju dolegliwości bólowe, które negatywnie wpływają na komfort i samopoczucie pacjenta. 

Jak chronić się przed przewianiem?

Warto postawić na skuteczną prewencję i umiejętną ochronę przed przewianiem. Jak to zrobić? Bardzo ważne są nasze codzienne nawyki. Przede wszystkim należy wystrzegać się przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach (zwłaszcza bezpośrednio w miejscu wylotu zimnego powietrza), a także w przeciągach. Wychodząc na spacer, należy zadbać o posiadanie odzieży dostosowanej do pory roku oraz warunków atmosferycznych (np. szalik i czapka w wietrzne i chłodne dni). Do tego po powrocie do domu warto ogrzać wychłodzony organizm, w tym wziąć gorącą kąpiel oraz wypić herbatę. To wszystko zabezpiecza przed przewianiem, ale nie daje stuprocentowej skuteczności. Czasem pomimo zastosowania środków prewencyjnych i nas to dotknie. 

Domowe sposoby na walkę ze skutkami przewiania

Po zaobserwowaniu objawów przewiania, warto przystąpić do ich łagodzenia. Domowe sposoby powinny stanowić wsparcie dla zabiegów fizjoterapeutycznych i leczenia farmakologicznego. W ramach domowych metod rekomenduje się przede wszystkim odpoczynek. Organizm potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Ogranicz także ruch w okolicach bólu, co przyspieszy regenerację przewianych mięśni. Ponadto ukojenie w bólu mogą dawać ciepłe okłady. Jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, to można wdrożyć delikatne rozciąganie, jednak bardzo ostrożnie. W ten sposób przyspieszy się powrót mięśni i stawów do optymalnej sprawności. 

Jak fizjoterapia redukuje negatywne objawy przewiania?

Nieocenionym wsparciem w redukcji dolegliwości bólowych przewiania jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane i wykonane zabiegi przyspieszają okres rekonwalescencji i dają ukojenie w bólu. Ważne, aby korzystać z usług renomowanego fizjoterapeuty, który w stu procentach skupi się na potrzebach danego pacjenta. W ramach zabiegów fizjoterapeutycznych można stosować m.in.:

 

Wszystkie te zabiegi mają na celu z jednej strony złagodzenie bólu, a z drugiej przywrócenie stawom i mięśniom podstawowej ruchomości. Pozwalają na skrócenie czasu leczenia oraz redukują ryzyko nawrotu tych objawów w przyszłości.

Czy stosować leczenie farmakologiczne?

W przypadku przewiania zalecane może być stosowanie leczenia farmakologicznego. Dotyczy to przede wszystkim łagodzenia bólu poprzez stosowanie powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Standardowo nie jest konieczne podawanie leków dostępnych w ograniczonej sprzedaży na receptę. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz. 

Pomożemy Ci w łagodzeniu objawów przewiania

Borykasz się ze skutkami przewiania? Nie zostawiaj bólu samemu sobie. W Fizjoterapii Brusiłowicz pomożemy Ci z tym. Dokładnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami, a następnie dostosujemy do nich rodzaj i częstotliwość zabiegów. Nasz gabinet znajdziesz we Wrocławiu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami oraz do umówienia się na wizytę. Wspieramy pacjentów w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Potrzebujesz specjalisty?

Jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub szukasz profesjonalnego wsparcia w poprawie swojego zdrowia i samopoczucia, zachęcamy do umówienia wizyty w naszej placówce. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej wrócisz do pełni sił!